Nerede kalmıştık? En son size Kuika ile nasıl geleceğe zıplayacağımızı anlatmıştım. Yazının sonunda da aklımdaki bazı uygulama fikirlerini hayata geçirmeyi planladığımdan bahsetmiştim.

İşte o gün geldi!

Yapmaya karar verdiğim ilk fikrim, kayınpederimden hatıra, kayınvalidemden armağan 45’lik plaklarımı düzene sokmak için bir mobil uygulama geliştirmekti. Hemen kolları sıvadım.

Önce nasıl bir yapıya ihtiyacım olduğunu konusu üzerine düşünmeye başladım. Uygulama kısmını Kuika tarafında rahatlıkla yapacaktım ancak verilerimi nerede saklayacağıma tam olarak karar veremedim. Kuika üzerindeki dahili MsSQL veritabanını kullanmak iyi ve pratik bir seçenek. Hatta harici bir MsSQL sunucum olsa doğrudan onu da bağlayabilirdim.

Tabii harici bir web servisi ile projemi monolitik…


Efsanevi dizi (bence tabii) Alef ile tekrar hatırladığımız 400 küsur yıllık bu cumhur ilahisiyle (topluca okunan ilâhi) ilgili bir şeyler yazmak geldi içimden, paylaşayım dedim.


Malum bu aralar az kod konusuna bir hayli ilgim var ve yaptığım araştırmaları da paylaşmaya çalışıyorum. Hatta bu, biraz da yazı dizisi haline geliyor sanırım. Dizilerin önceki bölümleri hatırlatması misali ben de geçmiş yazılarımı önce bir hatırlatayım.

İlk yazım olan “Az kod çok iş yapar mı?” ile “Hiç Kod / Az Kod (No Code / Low Code)” yaklaşımının genel çerçevesini çizmiş, bu yaklaşımla beraber artık sıkça duyacağımız “vatandaş geliştirici” gibi yeni kavramları açıklamıştım. Ayrıca geleneksel yöntemlerle karşılaştırıp, az kod yaklaşımının faydalarını sıralamıştım. Tabii, biraz da istatistik verip geleceğinin parlaklığından bahsetmiştim.

Az kod ile çok iş yapanları, yani az kod platformlarının…


Umarım okumuşsunuzdur, geçenlerde “No Code/Low Code” yaklaşımı ile ilgili giriş niteliğinde “Az kod çok iş yapar mı?” başlıklı bir yazı yazmıştım. Kabaca konsepti tanıtmış, geleneksel yazılım geliştirme yöntemleriyle de kıyaslamıştım.

Yazımın sonunda bahsettiğim üzere şimdi de az kod platformlarından bahsetmeye çalışacağım. Öncelikle belirtmem gerekir ki bir çok az kod platformu mevcut, hepsini tek tek tanıtmak mümkün değil. Bazı platformların da full-code sürümlerinin yanında az kod seçenekleri de mevcut. O yüzden hem internet aramalarında öne çıkan hem de Gartner, G2 gibi danışmanlık firmalarının az kod kategorisinde değerlendirdiği platformlardan örneklemeler yapacağım.

Dünyadan örneklerle başlayalım, alfabetik sırayla gidelim.

Az kod platformlarının öncülerinden olan…


Yanlış hatırlamıyorsam 2001 yılıydı, programlama öğrenmeye ilk adımlarımı attığım yıl. Lise 2’nin ikinci dönemindeki bilgisayar dersi müfredatının bir parçası olarak Pascal mavi ekranıyla tanışmamdan bu yana yirmi yıl geçmiş, vay be!

Bilmeyenler ve özleyenler için o şirin mavi ekran

Geçenlerde bunun üzerine biraz düşündüm, bir insan için uzun, insanlık için ise çok küçük bu yirmi yıl içinde neler değişmişti gönül verdiğim sektörde.

“Aman kütüphaneyi eklemeyi unuttum”, “vay virgül eksik kalmış satır sonunda”, “hele hele bak şuna aynı kodu 10 kere yazmışım” gibi uzayıp gidebilecek bir listeden seçip beğenebileceğimiz türlü zorluklar artık bir hayli uzak. …


Introduction

The Access Control Tool for Adobe Experience Manager (AC Tool) simplifies the specification and deployment of complex Access Control Lists in AEM. Instead of existing solutions that build e.g. a content package with actual ACL nodes you can write simple configuration files and deploy them with your content packages. See Comparison to other approaches for a comprehensive overview.

Requirements

The AC Tool requires Java 7 and AEM 6.1 (SP1) or above (use v1.x for older versions).

Installation

  • Latest AC Tool package can be installed over CRX Package Manager.
  • The package is available from the Maven Central repository. Current version URI is …

CRXDE Lite is embedded into AEM and enables you to perform standard development tasks in the browser. With CRXDE Lite, you can create a project, create and edit files (like .jsp and .java), folders, templates, components, dialogs, nodes, properties, and bundles.

Source: https://docs.adobe.com/content/help/en/experience-manager-65/developing/devtools/developing-with-crxde-lite.html

The official description is above. Besides, I can say that CRXDE Lite is a great rescuer for AEM troubleshooting. All data is handled by JCR and to access JCR, this tool is very useful. Sure, there is no alternative :)

How to access CRXDE Lite

For author or publish instance, its IP should be used. Domain name cannot work.

https://<INSTANCE_IP>/crx/de/index.jsp

For instance…


Hyper-v Logo

As a developer, from time to time I need to use Docker (btw I ❤️Docker) and VirtualBox. Sure, running two virtualizers at the same time is not a good idea but at least, I expect to be able to switch between each other. I mean that when closing one, I should run another easily. I should not restart my computer!

But unfortunately, I have to use Windows and Docker uses Windows’ Hyper-V tech on the Windows environment.

Hyper-V lets you run multiple operating systems as virtual machines on Windows.
https://docs.microsoft.com/en-us/virtualization/hyper-v-on-windows/about/

and

Hyper-V and Containers Windows features must be enabled. https://docs.docker.com/machine/drivers/hyper-v/


Adobe Experience Manager is one of the famous Content Management System.

AEM Logo

And our company mainly uses it for the CMS needs of our customers. Related to AEM, although you can find a lot of documents and content on the internet, I want to share my experience with how to create an AEM project. Almost all documents explain this action on Linux or Mac workstations. But in this article, I’ll try to explain how to do it on Windows!

Sure, to create an AEM project, there are other ways. For instance:

Anyway, let’s continue with our initial aim. By the way…


Background

WordPress is the most important and used content management system. So I still love it no matter what they say :)

Let’s have a look at the statistics to see how popular it is.

  • According to W3techs, WordPress has 61.8% of the CMS market share. It is more than all other systems combined.
  • 35% of the Internet is Powered by WordPress
  • etc etc

Sure, my aim is not convincing you about how WordPress is big or important. So let’s continue with our main focus for this article.

You know, to use WordPress, we need minimum requirements.

  • A webserver (Apache, Nginx…

Emrah Önder

A Passionate Computer Engineer From İzmir

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store